Home > Blog > Kindle + LaTeX

Kindle + LaTeX

październik 24th, 2012

Kindle

Popularność czytników elektronicznych wykorzystujących technologię E Ink ciągle rośnie. Na razie wciąż niedoścignionym liderem jest firma Amazon ze swoim flagowym produktem: Kindle (tu można zobaczyć zestawienie z dostępnymi modelami wraz z cenami). Szkoda, że Amazon ma dość specyficzną politykę sprzedaży i po dość macoszemu traktuje rynek europejski, dlatego ciągle czekając na polską filię musimy dać zarobić sprzedawcom z allegro lub próbować wykorzystywać wizyty np. w UK, Francji lub Niemczech (czyli tam gdzie są krajowe oddziały Amazona), albo sprowadzić urządzenie z USA płacąc dodatkowe cło.

Czytnik Kindle Classic okazał się  niezwykle interesującym nabytkiem. Co więcej, uważam go za swój najlepszy zakup w ostatniej dekadzie!:) W ciągu kilku miesięcy przeczytałem na nim kilkanaście książek i dosłownie setki artykułów z internetu. Niewątpliwie do zalet należy:

bateria trzymająca kilka tygodni(!), mała waga (170 gram!), niewielkie wymiary urządzenia 16,6 x 11,4 x 0,87 cm, dysk o pojemności 1,5 GB na książki, możliwość przesyłania zawartości stron internetowych do urządzenia poprzez wbudowane wi-fi i wtyczki do przeglądarek jak np. http://fivefilters.org/kindle-it/ oraz http://www.klip.me/sendtokindle, olbrzymie zasoby książek w publicznej domenie (wiecie, że książki 70 lat po śmierci autora/tłumacza przechodzą do publicznej domeny i można je ściągnąć za darmo z odpowiednich serwisów?), okazyjne promocje Amazonu, gdzie w ciągu 24h za zero $ można kupić rzeczy warte kilkadziesiąt $ (lub w innych promocjach płacąc 0,99 $), wbudowana przeglądarka internetowa (toporna, ale zawsze), otwieranie wielu rodzajów plików (txt, doc, mobi, azw, pdf, docx, jped, gif, png, bmp) no i nie zapomnijmy o możliwości automatycznej subskrypcji zawartości wielu portali w bardzo ładnie skrojone gazety (e-gazeciarz).

Po szczegóły dotyczące Kindla odsyłam do niezwykle wyczerpujących tę tematykę polskich serwisów: swiatczytnikow.plekundelek.pl oraz forum.eksiazki.org. Warto też zobaczyć najnowszy model Kindle Paperwhite, mający obsługę dotykową i bardzo sprytne podświetlanie ekranu.

Artykuły naukowe

Istotą Kindle’a jest genialny ekran, który przypomina czytanie ze zwyczajnej kartki papieru, ponieważ nie świeci on jak ekran monitora. Niewielki przepływ prądu powoduje odpowiednie przesunięcie się drobin pigmentu by zaczernić ekran, tak jak atrament barwi papier. W rezultacie energia pobierana jest tylko przy zmianie stron (dlatego bateria trzyma tak długo). Tekst plików stworzonych w natywnym czytnikowi formacie (mobi, azw, kf8) podlega szerokiej modyfikacji. Mamy wpływ na krój czcionki, interlinię, rozmiar liter oraz orientację ekranu.

kindle classic

Kindle Classic

Niestety pdfy (zwłaszcza naukowe) nie są już tak wygodne w obsłudze. Artykuły naukowe pochodzące z arxive.org (gdzie trafia większość naukowych preprintów przed publikacja z fizyki lub matematyki) są wygenerowane z z latex’owego kodu i udostępniane jako pdfy o rozmiarze A4. Ich czytanie używając Kindle Classic przypomina używanie internetu na telefonach przed erą ekranów dotykowych. Sytuację ratuję odrobinę obrócenie ekranu gdzie dodatkowo w miarę możliwości są odcinane boczne marginesy co widać na zrobionym przeze mnie zdjęciu:

science-pdf

Naukowy pdf

Zawsze też można pobawić się w automatyczne docinanie pdfów za pomocą szeregu narzędzi (np. papercrop świetnie daje sobie radę nawet z dwukolumnowymi dokumentami). W nowszych wersjach Kindla (Touch i Paperwhite) działa też dotykowe smartfonowo-tabletowe “pinch and zoom”, ale ciągłe pomniejszanie i powiększanie ekranu E-Ink też nie jest za wygodne.

Kindle + LaTeX

Elastyczność LaTeXa jest ogromna, a w przypadku treści wymagających formatowania i elementów wychodzących daleko poza beletrystykę i codzienną prasę wręcz niezastąpiona. Poniżej prezentuję szablon kodu texa (wzorowany na propozycji znalezionej tutaj), który umożliwia osiągnięcie wyglądu znanego z dokumentów w formacie mobi.

kindle

Poglądowy kod zawiera w preambule kluczową paczkę geometry oraz paczkę dokonującą automatycznego łamania zbyt długich równań breqn (przy wstawianiu równań trzeba pamiętać o użyciu \begin{dmath} oraz \end{dmath}). Całość domyka wybranie czcionki przypominającej defaultową czcionkę Amazonu oraz komenda do umieszczania obrazków dopasowana do szerokości ekranu.

\documentclass[10pt]{article}
\usepackage[papersize={3.6in,4.8in},hmargin=0.1in,vmargin={0.1in,0.1in}]{geometry}
\usepackage{breqn} % automatic equation breaking
\usepackage[T1]{fontenc} % font looks like Kindle one
\usepackage{pxfonts,amsfonts,mathrsfs,concmath} % Fonts
\usepackage{polski} % Polish fonts
\usepackage[cp1250]{inputenc} % Polish fonts
\usepackage{graphicx} % graphics support
\usepackage[font=small,labelformat=simple,]{caption} %captions
\usepackage{color, multicol, fancybox}
\usepackage{bbding,hyperref}
\usepackage{fancyhdr} % headers and footers
\pagestyle{fancy}
\fancyhead{} % clear page header
\fancyfoot{} % clear page footer
\setlength{\abovecaptionskip}{2pt} % space above captions
\setlength{\belowcaptionskip}{0pt} % space below captions
\setlength{\textfloatsep}{2pt} % space between last top float or first bottom float and text
\setlength{\floatsep}{2pt} % space left between floats
\setlength{\intextsep}{2pt} % space left on top and bottom of an in-text float

\begin{document}
\small %recommended size(delete it or use \foonotesize)
\title{Some title}
\author{Some author}
\date{\small{\today}}
%\address{Some Institute in some city, at some Street, with some post code, in some country}
%\ead{some email address}
\maketitle
\begin{abstract}

\end{abstract}
Some content equtation
\begin{dmath}
f(x)=a x^2 + b x +c
\end{dmath}
with some picture
\begin{figure}[htb] %wide picture
\includegraphics[width=\textwidth]{picture1.png}
\caption{Quite wide picture, resized to fit}
\end{figure}
\end{document}

Przetestuj samemu

Tutaj do ściągnięcia zarówno:

Oczywiście nie wszystko w nich jest dopracowane, co wynika z faktu, że tylko naprędce zastąpiłem normalną preambułę z mojego orginalnego dokumentu na tę dedykowaną Kindle i użyłem funkcji znajdź i zamień by zastąpić środowisko {equation} na {dmath}. W zależności od potrzeb można to jeszcze znacznie ulepszyć.

Ciekawe czy w erze rosnącej popularności tabletów oraz czytników elektronicznych arxiv.org zdecyduje się pójść z duchem czasu i rozważy kiedyś umieszczenie dodatkowych opcji określających wygląd i rozmiar generowanych pdfów  aby były one bardziej tabletowo-czytnikowo podobne?

Ps. Artykuł został wspomniany pod adresem http://swiatczytnikow.pl/kindle-latex-i-pdf-dla-6-calowego-ekranu (dzięki Robercie!)

Remigiusz , , , , ,

 1. listopad 20th, 2012 at 18:44 | #1

  Ja na Twoim miejscu zastanowiłbym się nad napisaniem preprocesora który przede wszystkim wykrywałby w dokumencie wszystkie sztywne rozmiary i konwertował je na procentowe i może należałoby stworzyć osobną klasę opartą o article która definiowałaby kilka rozmiarów pdfa. Problem tylko w tym że publikacje naukowe najczęściej nie są robione articlem tylko np revtexem a wiele czasopism stosuje własne szablony, które modyfikują dość mocno wygląd więc być może nie jest to gra warta świeczki.

 2. listopad 20th, 2014 at 08:49 | #2

  Hey there, I think your website might be having browser compatibility issues. When I look at your blog site in Chrome, it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping. I just wanted to give you a quick heads up! Other then that, terrific blog!
  uggs youth size 6 http://www.altadjustment.com/index.asp?shop=uggs-youth-size-6&id=9445

 3. grudzień 25th, 2014 at 06:55 | #3

  The thing Folks Need To Know With Regards To The shoes Market
  最終処分セールhermes スカーフ 値段最安値に挑戦売れ筋 http://www.charpentier-bordelogne.com/css-js/leolgzzq/knnhibgz/bags-hermesfuryCmyv.html

 4. grudzień 25th, 2014 at 06:56 | #4

  shoes publishers are currently being buzzed within the US, not only Europe
  クーポングッチ 手帳 レディース新作在庫一掃販売中 http://www.chauvierepajot.com/menu/gxpqftnp/vvbwuezb/bags-gucciuasoAzfs.html

 5. grudzień 25th, 2014 at 06:57 | #5

  The modern double turn on shoes
  大好評につき再入荷celine 販売店豊富な限定セール中! http://www.clinique-veterinaire-des-ardoisieres.com/menu/drvwzqps/gaqrfsze/bags-celinescspDirg.html

 6. grudzień 25th, 2014 at 06:57 | #6

  Science professional Uncovers High-risk shoes dependency
  混合バッチ オロビアンコ カードケース 結び方激安 好評 http://www.ab-ramonage-rimaud.com/menu/itshnbke/dcbgmimp/bags-orobiancoyhtrrdfz.html

 7. grudzień 25th, 2014 at 07:26 | #7

  Surfers gives the strut on shoes
  ハロウィン エネオス タイヤ交換正規品sale http://www.hspcanada.net/zjp.asp?store/qchmkukx/uvavdxag/carshop-tirensettsws.html

 8. wrzesień 17th, 2015 at 13:18 | #8

  Wow! In the end I got a weblog from where I can genuinely obtain valuable data
  concerning my study and knowledge.

 1. lipiec 2nd, 2013 at 11:17 | #1
 2. sierpień 10th, 2013 at 11:53 | #2