Cechy programu

Octave jest to program komputerowy oraz skryptowy język programowania przeznaczony do wykonywania obliczeń numerycznych, wolny odpowiednik komercyjnego programu Matlab. Program jest aktywnie rozwijany od 1992 roku. Obecnie udostępniany jest na licencji GNU GPL i posiada stabilne wersje na większości współczesnych komputerów, w tym dla komputerów klasy PC działających pod kontrolą jednego z systemów z rodziny Windows, Linux, BSD lub OS X.

Octave udostępnia efektywne metody rozwiązywania większości typowych problemów numerycznych, m.in.:

  • obliczanie wartości wyrażeń (w tym wyrażeń zawierających zaawansowane funkcje matematyczne, np. funkcje zespolone)
  • znajdowania wartości sum i iloczynów ciągów liczb o bardzo dużej liczbie elementów
  • znajdowania rozwiązań układów równań liniowych (mogących mieć nawet tysiące niewiadomych)
  • znajdowanie parametrów regresji liniowej
  • rozwiązywania równań i układów równań nieliniowych
  • znajdowania wartości całek (oznaczonych)
  • rozwiązywania układów równań różniczkowych zwyczajnych
  • rozwiązywania układów równań różniczkowych cząstkowych
  • rozwiązywanie standardowych problemów algebry liniowej, m.in. wyznaczania wartości i wektorów własnych, rozkładów macierzy (LR, QR itp), indeksu uwarunkowania macierzy etc.
  • prezentacji rozwiązań w postaci wykresów

Octave to także skryptowy język programowania posiadający mechanizmy włączania do obliczeń wysokowydajnych funkcji napisanych w kompilowanych językach programowania, np. C/C++.

Od wersji 4.0 Octave zawiera też zintegrowane środowisko programistyczne, co znacznie upodabnia go do programu Matlab.

Niniejszy kurs przedstawia elementarne wprowadzenie do posługiwania się programem i językiem Octave. Szczegółowe informacje w tym zakresie można znaleźć w internecie, m.in. na stronach


Instalacja

Najnowszą wersję programu można pobrać z witryny www.gnu.org.

Octave-Forge

Po pierwszym uruchomieniu programu w systemie Windows wskazane jest doinstalowanie pakietu Octave-Forge zawierającego rozszerzenia systemu Octave (w systemie Linux pakiet ten powinien zostać zainstalowany automatycznie). Uwaga: pakietu tego nie będziemy potrzebować na pierwszych zajęciach ani nawet w pierwszym miesiącu nauki.

  1. Z okienka „File browser”) wybieramy plik build.packages.m i wczytujemy go do edytora
  2. Uruchamiamy skrypt załadowany do edytora
    octave_buld_forge2
  3. Jeśli program stwierdzi, że nie może uruchomić skryptu zapisanego w nieuprawnionej lokalizacji, dodajemy katalog do listy katalogów, z których można wczytywać programy skryptowe Octave.
    octave_buld_forge_warn
  4. Skrypt prawdopodobnie będzie się wykonywał dłuuugo. Aby stwierdzić, że zakończył swoje działanie, należy przełączyć się na zakładkę Command window i poczekać na wyświetlenie się komendy endscript; oraz znaku zachęty (command prompt) w postaci dwóch znaków większości (>>)
    octave_buld_forge_finish