Druga część wykładu o pochodnych poświęcona jest ich zastosowaniom.
Wykład
Quiz
Quiz jak zwykle rozwiązujemy w głowie, ewentualnie na tablicy lub kartce papieru.
- Pomiar średnicy pewnego koła dał wartość d = 31 ± 0,5 cm. Na tej podstawie oszacowano, że obwód tego koła wynosi
a jego pole to
Poproszono Cię, byś oszacował(a) niepewność tych pomiarów. Z jakich wzorów skorzystasz, by oszacować niepewność pomiaru
- długości obwodu tego koła, ,
- pola powierzchni tego koła, ?
- Gdyby średnica koła wzrosła 2 razy, to jego obwód również wzrósłby 2 razy, natomiast pole jego powierzchni powiększyłoby się 4 razy. Przypuśćmy, że niepewność pomiarową długości średnicy koła uda się zredukować o 50%. Jak wpłynie to na zmianę niepewności pomiarowej
- obwodu koła, ,
- pola powierzchni koła, ?
- Na stronie polskiej Wikipedii znajduje się informacja, że wartość stałej Plancka wynosi
Jaka jest wartość niepewności pomiarowej tej stałej?
- Prędkość i przyspieszenie
- Jaką drogę w ciągu 2 sekund pokonuje samolot, poruszający się ze stałą prędkością 100 m/s?
- O ile wzrosłaby prędkość samolotu myśliwskiego, który ciągu 1 sekundy podlegałby przyspieszeniu 10 g (g ≈ 10 m/s2), jeśli to przyspieszenie skierowane by było wzdłuż kierunku lotu samolotu? (w rzeczywistości silniki nie mają aż tak dużego ciągu)
- Wikipedia podaje, że „Kierowca F1, David Purley w roku 1977 w wyniku gwałtownego hamowania (z 173 km/h do zera, na odcinku 66 cm), przeżył przeciążenie 179,3 g”. Pomińmy milczeniem nazwanie wypadku hamowaniem czy też zmierzenie drogi tego hamowania z dokładnością do centymetra. Przyjmijmy jednak za dobrą monetę wartości prędkości początkowej (173 km/h ≈ 48 m/s) i przeciążenia (179,3 g ≈ 1800 m/s2).
- Jak długo trwało to „hamowanie”?
- Ile czasu zajęłoby bolidowi Purleya pokonanie 66 cm ze stałą prędkością 48 m/s?
- Jeżeli małpka na sprężynie
porusza się wzdłuż jednej prostej, np. w kierunku góra-dół, to w punktach maksymalnego wychylenia jej prędkość znika. Jak ta obserwacja ma się do sposobu ustalania ekstremów funkcji za pomocą pochodnych? - Gdy upuścimy nieruchomą piłeczkę (np. kauczukową lub do ping-ponga) i pozwolimy jej swobodnie odbijać się od podłogi, w jednym z punktów jej maksymalnego wychylenia, jakim jest punkt styczności z podłogą, jej prędkość nie tylko nie będzie zerowa, ale wręcz będzie maksymalna. Jak tę obserwację pogodzić z wiadomościami o sposobach wyznaczania ekstremów funkcji? (uwaga: w rzeczywistości położenie piłeczki jest ciągłą funkcją czasu (dlaczego?), jednak dla dobra nauki na chwilę możemy o tym zapomnieć).
- Różniczkę funkcji można uprościć następująco: . Proszę w podobny sposób uprość różniczki następujących funkcji:
- Jednorodna ściana (np. z cegły) ma grubość 50 cm. Temperatury po przeciwnych stronach tej ściany wynoszą, odpowiednio, +20ºC i – 30ºC. Ile wnosi gradient temperatury w tej ścianie?
- Korzystając z reguły d’Hospitala znajdź granice niewłaściwe
- Dlaczego reguły d’Hospitala nie można użyć do wyznaczenia granicy ?
Zadania
- Zbadaj właściwości funkcji
dla .
Zadanie może wydawać się żmudne, ale w rzeczywistości jest to dość proste ćwiczenie na (a) rysowanie wykresów i (b) korzystanie z funkcjifzero
. Jeśli wydaje się zbyt trudne, można je rozwiązywać w parach. Poniżej animacja tej funkcji, a tutaj jest link do skryptu gnuplota generującego tę animację.
Plan działania:- Zrób wykres tej funkcji dla . Aby uzyskać czytelny wykres, możesz użyć następującego ciągu instrukcji:
N = 1001; tmax = 10; t = linspace(0, tmax, N); x = @(t) (t .* sin(t)); # v = @(t) (...); # <-- odkomentuj i uzupełnij później # a = @(t) (...); # <-- odkomentuj i uzupełnij później fig = plot(t, x(t), "-r", t, 0*t, "-k"); ax = gca(); # uchwyt do opisu osi leg = legend(); # uchwyt do legendy wykresu set (ax, "fontsize", 20); set (ax, "xminortick", "on"); set (ax, "yminortick", "on"); set (leg, "fontsize", 20); set (fig, "linewidth", 2); title("y(t) = t*sin(t)"); grid on;
- Na podstawie rysunku oszacuj, ile ta funkcja ma miejsc zerowych, maksimów, minimów i punktów przegięcia na przedziale .
- Na podstawie rysunku oszacuj, dla jakich wartości funkcja jest rosnąca, malejąca, wklęsła, wypukła.
- Miejsca zerowe uzyskujemy z rozwiązania równania , czyli lub , czyli .
- Czy miejsca zerowe można łatwo odczytać z wykresu? W instrukcji plot dodaj parametr „+”:
fig = plot(x, y(x), "-+r", x, 0*x, "-k");
tak, aby na wykresie pojawiły się punkty. Powiększ wykres wokół drugiego miejsca zerowego (o wartości ). W systemie Windows wystarczy wybrać narzędzie zoom (z+) i kilkukrotnie kliknąć okolice domniemanego punktu zerowego. Daje to następujący efekt:
Należy zauważyć, że Octave rysuje wykres składający się z odcinków, które łączą punkty wykresu, jest więc przybliżoną reprezentacją rzeczywistego wykresu. Jeśli składowe „x” punktów wykresu oddalone są od siebie o 0.01, jak na rysunku powyżej, to z jaką dokładnością odcinek aproksymuje krzywą? Można oczekiwać, że ta dokładność jest rzędu , gdzie to połowa odległości między składowymi „x” punktów. W naszym przypadku jest to . W rzeczywistości dokładność tej metody jest rzędu , czyli sześć cyfr znaczących, co ilustruje poniższy rysunek, na którym kolorem niebieskim zaznaczono znacznie dokładniejszy przebieg krzywej :
- Położenia miejsc zerowych dowolnej funkcji łatwo wyznaczyć w Octave za pomocą funkcji
fzero
:>> fzero (y, 3) ans = 3.14159265358980
w której pierwszym argumentem jest funkcja, a drugim – przybliżona wartość poszukiwanego miejsca zerowego. Za pomocą tej funkcji znajdź kolejne miejsca zerowe funkcji w przedziale i sprawdź, że rzeczywiście równe są i .
- Skoro znamy już punkty zerowe funkcji , czas na wyznaczenie ekstremów, czyli minimów i maksimów. Najprostsze podejście polega na powiększaniu wykresu w okolicach punktu, w których spodziewamy się występowania minimum lub maksimum:
Jak widać, ta metoda nie pozwala oszacować (w Octave) położenia maksimum z dokładnością większą niż 0.01 (3 cyfry znaczące). A może przyczyną jest zbyt mała liczba punktów, z jakich utworzyliśmy wykres? Zmniejszmy odstęp między nimi z 0.01 do 0.001:N = 10001;
Aby uzyskać „ładny” wykres, z dopasowaną skalą na osi „y”, zamiast klikać na wykres, wybierałem myszką prostokąt, który miał być powiększony. Teraz możemy oszacować, że pierwsze maksimum występuje dla . Problem jednak w tym, że zmianie odpowiada (a nawet jeszcze mniejsza w bezpośrednim otoczeniu maximum), czyli przyrost y jest znacznie mniejszy, rzędu . Oznacza to, że na maszynie, która przechowuje liczby z dokładnością do 16 cyfr znaczących, nie mamy żadnych szans wyznaczyć położenie maksimum z dokładnością większą niż około 7-8 cyfr znaczących – niezależnie od gęstości siatki punktów kontrolnych.
OK, wykonaj podobny wykres dla drugiego maksimum lub pierwszego minimum i sprawdź, że zachodzi w nim podobne zjawisko. - Skoro bezpośrednie wyznaczanie położenia ekstremum jest uciążliwe i podatne na błędy, próbujemy obejść tę trudność poprzez przeformułowanie problemu: zamiast szukać maksimum lub minimum bezpośrednio, będziemy szukać miejsc zerowych pochodnej funkcji .
Zdefiniuj funkcję jako pochodną :v = @(x) (...);
oczywiście w powyższym kodzie trzy kropki należy zastąpić jakąś użyteczną treścią.
- Wykonaj rysunek i .
- Wyznacz wszystkie punkty zerowe funkcji (znaną już funkcją
fzero
). Zapisz gdzieś ich wartości, bo przydadzą się później, w kolejnym zdaniu. - Na pewno ciekawi Cię, z jaką dokładnością Octave wyznaczyło miejsca zerowe ? Odpowiedź można uzyskać, wywołując
fzero
w specjalny sposób:>> [X, FVAL, INFO, OUTPUT] = fzero(v, 2) X = 2.02875783811044 FVAL = -4.44089209850063e-015 INFO = 1 OUTPUT = scalar structure containing the fields: iterations = 7 funcCount = 10 bracketx = 2.02875783811043 2.02875783811044 brackety = 3.33066907387547e-016 -4.44089209850063e-015
Składowa
OUTPUT.bracketx
informuje, że miejsce zerowe funkcji znajduje się pomiędzy2.02875783811043
a2.02875783811044
, jego wartość została więc wyznaczona z dokładnością do 15 cyfr znaczących. W analogiczny sposób zbadaj dokładność wyznaczenia innego miejsca zerowego . - Kolej na punkty przegięcia. Zdefiniuj jako pochodną .
- Wykonaj rysunek i (np. taki jak poniżej)
- Znaną metodą wyznacz miejsca zerowe . Czy odpowiadają one punktom, w których ma minimum lub maksimum?
- Ile wynosi globalne minimum i maksimum na badanym przedziale ?
- Zrób wykres tej funkcji dla . Aby uzyskać czytelny wykres, możesz użyć następującego ciągu instrukcji:
- Położenie pewnego obiektu, który porusza się po linii prostej wzdłuż osi x, dane jest równaniem
gdzie położenie (x) mierzone jest w metrach, a czas (t) – w sekundach. Jaką drogę, z dokładnością do 0.01 metra, przebył ten obiekt w ciągu pierwszych 10 sekund ruchu?
Wskazówka: w poprawnej odpowiedzi cyfra 4 występuje 2 razy.